Zeitgeist Asset Management, firma specjalizująca się w usługach deweloperskich i zarządzaniu aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, zakupiła od Orange kompleks nieruchomości zlokalizowanych 300 metrów od Pałacu Kultury i Nauki, przy ulicach Nowogrodzkiej i Św. Barbary w Warszawie.

Inwestycja składa się sześciu budynków o łącznej powierzchni ok. 50 tys. mkw, stojących na działce o powierzchni jednego hektara. Zeitgeist nabył ją za kwotę 81 mln euro. Transakcję pod względem prawnym prowadziła kancelaria Baker McKenzie, reprezentowana przez Joannę Wojnarowską i Weronikę Roesler. W kwestiach technicznych związanych z zakupem doradzała firma DIL Baumanagement.

– To nasz największy zakup i tym samym duży krok milowy w budowie portfolio nieruchomości. Skala transakcji zupełnie zmienia naszą pozycję w Polsce. Tworzymy nową tkankę miasta, w kluczowej jego części. To ogromna odpowiedzialność.  – mówi Peter Noack, CEO firmy Zeitgeist Asset Management.

– Kompleks Nowogrodzka leży w sercu Polski, w samym centrum stolicy. Towarzyszą nam ogromne emocje. To szansa na stworzenie czegoś spektakularnego kilka metrów od Pałacu Kultury i Nauki. – mówi Sebastian Junghänel, COO firmy Zeitgeist Asset Management.

To już kolejny zakup nieruchomości od Orange zrealizowany przez Zeitgeist Asset Management. Do tej pory spółka nabyła tą drogą m.in. historyczny budynek Poczty Głównej przy ul. Wielopole 2 w Krakowie oraz działkę z zabudowaniami przy ul. Cystersów 21, także w Krakowie. Budynki kompleksu przy Nowogrodzkiej będą przejmowane w ciągu kilku lat, aby umożliwić spokojną relokację strategicznej infrastruktury Orange.

Zagospodarowując niszę

Zeitgeist Asset Management prowadzi działania w różnych segmentach rynku nieruchomości, kładąc szczególny nacisk na apartamenty pod wynajem. Od momentu powstania w 2014 roku spółka dynamicznie rośnie, zarządzając obecnie aktywami o wartości ponad 515 milionów euro oraz powierzchnią prawie 463 tys. mkw działek i 338,9 tys. mkw powierzchni najmu.

Dzięki innowacyjnej strategii działania Zeitgeist Asset Management z powodzeniem zagospodarowuje niszę, w którą przez lata obawiali się wchodzić zagraniczni inwestorzy – zakup i podnoszenie wartości zabytkowych nieruchomości, poprzez renowację i rozbudowę. Firmę wyróżnia ważny element, jakim jest długoterminowe podejście do inwestycji. Zakończone projekty nie są przeznaczane na sprzedaż, ale wynajem.

Zdecydowana większość nieruchomości nabytych przez Zeitgeist Asset Management charakteryzuje się bardzo korzystną lokalizacją bądź wyjątkową wartością historyczną. Około 75% projektów stanowią inwestycje mieszkalne, reszta zaś to realizacje biurowe, komercyjne oraz industrialne.