Rok od zaprezentowania planów rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) dokonała symbolicznego oddania do użytku płyty montażowej oraz hali przemysłowej nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
 
Wsparcie przemysłu oraz nowych technologii w branży stoczniowej to cel prowadzonej przez PSSE rewitalizacji Wyspy Ostrów. W wyniku przeprowadzonych prac powstała nowoczesna płyta montażowa o powierzchni 10 tys. mkw. oraz hala produkcyjna przystosowana do budowy jednostek pływających.
 
- Ogłoszone w ubiegłym roku plany, dziś stały się faktem. Nadal bierzemy na siebie odpowiedzialność za zapewnienia efektów synergicznych w procesie gospodarczym na Wyspie Ostrów. Jestem przekonana, że Stocznia Gdańsk wykorzysta ten fundament i wierzymy, że przyczyni się ona do jej sukcesów w budowie przemysłu stoczniowego 4.0. - mówi Barbara Piontek Przewodnicząca Rady Nadzorczej PSSE.
 
- W ubiegłym roku, podczas wydarzenia "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy Początek" zobowiązaliśmy się do rozpoczęcia procesu rewitalizacji Wyspy Ostrów. Od tego czasu konsekwentnie realizujemy zaplanowane działania. – podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.
 
Infrastruktura na Wyspie Ostrów została przystosowana pod trzy główne obszary produkcji stoczniowej, produkcji jednostek pływających, dla branży offshore oraz pod wielkogabarytowe konstrukcje stalowe, które ze względu na wymiary oraz wagę muszą być wodowane – mówi Przemysław Sztandera prezes PSSE.
 
Nowo powstała płyta montażowa została wykonana według najnowszych technologii. Umożliwia prowadzenie zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz gwarantuje najwyższe standardy pracy. Wyposażona w niezbędne media daje możliwości budowy wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i kompletnych jednostek pływających o długości do 150 metrów. Bezpośredni dostęp do nabrzeża pozwala na wodowanie tych jednostek.
 
- Do budowy płyty zostało użytych 1020 żelbetonowych pali o długości do 16 m, wylano ponad 6 000 m2 betonu i użyto 250 ton stali zbrojeniowej. Płyta wyposażona jest w niezbędne media oraz oświetlenie pozwalające na prowadzenie prac po zmroku, co ważne jest przede wszystkim w okresie zimowym. Nośność takiej płyty wynosi do 20 ton na metr kwadratowy. – podkreśla Paweł Lulewicz.
 
PSSE zmodernizowała także halę produkcyjną nr 33. W ramach prac wymieniono posadzkę, powiększono bramy w elewacjach szczytowych, zmodernizowano zaplecze techniczne oraz wyposażono ją w niezbędne media. Dzięki temu hala została przystosowana do  budowy kompletnych jednostek pływających o długości do 90 metrów.
 
Ważnym filarem działalności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest wsparcie procesów kształcenia. W ramach rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych powstał ośrodek udostępniający nowoczesne roboty przemysłowe, na których uczniowie oraz osoby dorosłe mogą zdobywać wiedzę i poszerzać kompetencje związane z programowaniem.
 
- Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, firmy działające w tej branży pracują na coraz bardziej zaawansowanych technologiach. Aby móc realizować nowoczesny system kształcenia z zakresu robotyzacji i automatyzacji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzyła jeden z pierwszych w Polsce ośrodków programowania robotów przemysłowych. – mówi Przemysław Sztandera.
 
Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Ośrodek szkoleniowy powstał dzięki współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN, który przekazał między innymi nowoczesne sześcioosiowe urządzenie do cięcia laserem metalu i tworzyw sztucznych Fanuc Robot M-20iA oraz z PZU Lab, który wspiera projekt w zakresie merytorycznym.
 
- Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego projektu, to dobry kierunek dla rozwoju przemysłu 4.0. Centrum daje możliwości kształcenia kadr w zakresie programowania i obsługi robotów, co sprzyja rozwojowi nowoczesnej produkcji. – mówi dr Robert Barbucha z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.
 
W kolejnych etapach rewitalizacji Wyspy Ostrów planowana jest odbudowa fragmentu Nabrzeża Kaszubskiego, remont Nabrzeża Trawlerowego oraz budowa nowej infrastruktury między innymi dróg dla transportu ciężkiego. W efekcie miejsce ma przekształcić się w oparte na innowacjach centrum stoczniowe.
 
– Naszym założeniem przy realizacji tego projektu jest stworzenie ekosystemu opartego na współpracy pomiotów, umożliwiającej zwiększenie efektywności potencjału wszystkich firm, które będą na rewitalizowanym terenie prowadzić działalność gospodarczą. – podkreśla Przemysław Sztandera.